بهترین فونت در طراحی سایت
۱۲
بهمن

بهترین فونت در طراحی سایت

طراحی سایت و توجه به ظاهر سایت از مقوله هایی هستند که با یکدیگر آمیختگی و پیوستگی دارند. جذابیت ظاهری سایت با جلوه های گرافیکی، رنگ ها، طراحی تصاویر و عوامل بسیاری در ارتباط است که می توانند تجربه کاربری بهتری را برای کاربران به وجود آورند. علاوه بر ظاهر سایت، نوع فونت  سایت نیز می تواند موجب رضایت و یا نارضایتی کاربران را به همراه داشته باشد. نوع فونت در طراحی سایت می تواند حتی روی کسب و کار هم تاثیر مثبتی داشته باشد. به این ترتیب انتخاب فونت به صورت اتفاقی ایده مناسبی برای یک سایت حرفه ای نیست.

هدف از انتخاب فونت در طراحی سایت

هدف اصلی از انتخاب فونت، ارتباط بین کاربران و محتوای سایت است. فونت مناسب می تواند در معرفی برند به مشتریان بیشترین تاثیر را داشته باشد. فونت در خوانایی و مطالعه محتوای سایت برای کاربران، نقش کلیدی را بر عهده دارد. فونت در طراحی سایت بر اساس جذابیت و سادگی در نظر گرفته می شود. انتخاب فونت جذاب بدون در نظر گرفتن سادگی در خواندن یک اشتباه جبران ناپذیر در طراحی سایت است. به این ترتیب هر فونت جذابی اگر قابلیت مطالعه آسان را نداشته باشد، نمی تواند با کاربران ارتباط برقرار کند. بنابر این نمی توان یک نوع فونت خاص را برای همه وب سایت ها مناسب دانست. در واقع فونت مناسب و درست یک نوع فونت نیست بلکه گروهی از فونت های خوانا و جذاب می توانند در طراحی سایت مورد استفاده قرار گیرند.

انواع فونت در طراحی سایت

با توجه به گستردگی نوع فونت هایی که در طراحی سایت مورد استفاده قرار می گیرند، می توان گروه بندی مشخصی را در ارتباط با فونت ها لحاظ کرد. به این ترتیب انواع فونت را می توان در دو گروه بزرگ قرار داد. فونت های ساده و تفننی

الف- فونت های ساده

انتخاب فونت های ساده در مقابل فونت های دیگر یک مزیت بزرگ به همراه دارد. مطالعه یک متن با فونت ساده، نصف زمان مطالعه همان متن با فونت های دشوار است. بررسی ها نشان دهنده آن است که فونت های ساده می توانند ۸۶ درصد روی هدایت کاربران موثر باشند. به لحاظ روانشناختی،  آموزش یک متن با فونت ساده بسیار راحت تر از فونت های پیچیده است. کاربران در مقابل فونت های ساده، احساس راحت تری دارند و درک بهتری از مطلب ارائه شده خواهند داشت.

ب- فونت های تفننی

فونت های تفننی همان فونت هایی هستند که در هنگام خواندن دشواری ایجاد می کنند. این فونت ها نیاز به دقت بیشتری برای خواندن دارند و کاربران به سختی قادر به تشخیص کلمات با این فونت هستند. در واقع کاربران باید تلاش بیشتری برای درک و فهم متن و مفهوم محتوای مورد نظر داشته باشند. حال در نظر بگیرید کابرانی که به سایت خبری یا سایت دکوراسیون وارد شده اند، با چه مشکلی در خواندن متن مواجه می شوند. دور از انتظار نیست که کاربران از سایتی با فونت نامناسب خارج شوند. در واقع انتخاب فونت در ماندگاری کاربران و سهولت مطالعه تاثیر فراوانی دارد.انتخاب  فونت در طراحی سایت  باید با دقت و ظرافت بیشتری انجام شود.

کاوان وب با کادری متخصص و با تجربه، آماده خدمت رسانی و طراحی سایت با امکانات اختصاصی می باشد.